Leczenie operacyjne jaskry otwartego kąta to zwykle leczenie polegające na obniżeniu ciśnienia w oku. Wyróżniamy kilka rodzajów operacji obniżających ciśnienie. Ponieważ ciśnienie zależy od ilości specjalnego płynu w oku większość operacji polega na tym aby w kontrolowany sposób zmniejszyć jego ilość lub spowodować aby oko produkowało go mniej. Najbardziej popularna jest trabekulektomia polegająca na wytworzeniu specjalnej drogi odpływu wody ze środka oka. Zadaniem chirurga jest stworzenie odpowiedniego otworu tak aby odpływało z oka tyle wody ile potrzeba. Mniej popularnym, trudnym technicznie zabiegiem, jest zabieg nieprzenikającej skleprektomii gdzie zwiększa się odpływ z oka ale bez wytwarzania w nim dziurki.
W bardziej zaawansowanych postaciach jaskry stosuje się leczenie chirurgiczne: trabekulektomię – udrożnienie kąta przesączania przez wytworzenie przetoki, oraz głęboką sklerektomię, która ułatwia odpływ płynu bez otwierania przedniej komory oka.
Natomiast kolejne badania pola widzenia służą wykrywaniu progresji i oceny szybkości z jaką dochodzi do pogarszania funkcji wzroku.
Kliniki.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Kliniki.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.
Kiedy potrzebna jest operacja? Na decyzje o operacji jaskry powinniśmy zdobyć się wtedy, kiedy chore oczy źle reagują na terapię farmakologiczną albo kiedy z różnych powodów leczenie kroplami jest niemożliwe.
wykonywane 1–two razy w roku kontrole za pomocą jednej z wybranych metod obrazowania ilościowego warstwy włókien nerwowych i nerwu wzrokowego (OCT, leczenie jaskry warszawa GDx lub HRT), a także badania pola widzenia zawsze tym samym typem aparatu, wskazują na zahamowanie articleępu jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego.
W zależności od miejsca niedrożności United kingdomładu drenażowego: jaskra pierwotna otwartego kąta, gdy kąt przesączania jest otwarty
Warszawa to miasto, w którym coraz szersze grono osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest wczesne wykrywanie wszelkich schorzeń związanych z oczami. Dlatego dziś często do naszych gabinetów trafiają pacjenci zainteresowani kompleksowym badaniem, pozwalającym wykryć jaskrę.
W wielu przypadkach stosuje się także chirurgiczne metody leczenia jaskry. Operacje przeprowadzane są zazwyczaj wtedy, gdy leczenie farmakologiczne i laserowe nie zahamowało put upępu uszkodzenia nerwu wzrokowego. Najczęstszymi wykonywanymi zabiegami chirurgicznymi są:
Jaskra to articleępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego zwykle wiązane z wysokim ciśnieniem w oku. Zwyczajowo dzieli się ją na jaskrę wąskiego kąta i jaskrę otwartego kąta tzw. jaskrę prostą. W przypadku jaskry wąskiego kąta do podwyższenia ciśnienia w oku dochodzi na skutek specyficznej budowy oka, tak zwanego wąskiego kąta przesączania.
W przypadku osób z podejrzeniem jaskry lub pacjentów z jaskrą z prawidłowym polem widzenia badanie wykonuje się raz w roku, a częściej powtarza się badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego.
Jaskra jest stosunkowo częstym schorzeniem, które prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku i ograniczenia pola widzenia, aż do ślepoty…
Powikłania po operacji jaskry mogą być różne w zależności od jej typu oraz doświadczenia chirurga wykonującego zabieg. Zawsze należy dostosować procedurę do potrzeb danego pacjenta i rozważyć korzyści wynikające z zabiegu wobec jego potencjalnych zagrożeń.
Ulega zaburzeniu komunikacja między okiem a częścią mózgu odpowiedzialną za widzenie. W konsekwencji powstają ubytki w polu widzenia i pojawiają się zaburzenia widzenia, pod postacią zamglonego i mętnego widzenie.